Kasprowy Wierch jest to szczyt położony w Tatrach Zachodnich, posiadający łączną wysokość 1987 m. Zaliczany jest do listy najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów w Tatrach, i to o każdej porze roku. Charakteryzuje się tym, iż jest między innymi łatwo dostępny oraz widokowy.
- na Kasprowy z Hali Gąsienicowej
- wokół doliny Kondratowe
- wokół Doliny Kondratowej – z Kasprowego na Giewont i Regle
- wokół Doliny Kondratowej – z Kasprowego na Giewont i Regle
- z Giewontu przez Kasprowy Wierch na Halę Gąsienicową
- z Kasprowego Wierchu na Liliowe
- z Kasprowego Wierchu na Liliowe oraz Nosal
- z Gęsiej Szyi na Kasprowy Wierch
- ze Świnickiej Przełęczy na Kasprowy
- z Zielonej Doliny Gąsieniciwej do Doliny Kondratowej
- z Czerwonych Wierchów przez Suche Czuby na Kasprowy
- Granią Tatr Zachodnich
- z Małołączniaka na Kasprowy Wierch
- z Kasprowego Wierchu na Świnicę
- z Kościelca na Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch tras
Wiadomo powszechnie, że szczyt górski nazywany Kasprowym Wierchrem należy do popularnego punktu startowego wielu bardzo ciekawych i atrakcyjnych dla turystów tras. Istnieje naprawdę dużo interesujących opcji w tym aspekcie. Warto jednak pamiętać, że trasa na Kasprowy Wierch prowadzi przez kilka szlaków, które umożliwiają nam dostanie się na ten szczyt. Są to następująco :
- Szlak zielony
Szlak zielony rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi przez Kuźnickie Turnie. Prowadzi on pod trasą kolejki liniowej. Jest on niezwykle popularny, a także zatłoczony.
- Szlak niebieski
Prowadzi przez Boczań, Skupniów Upłaz oraz Halę Gąsienicową. Zmienia swoją barwę na żółtą w Murowańcu.
- Szlak żółty
Istnieje również wersja, pozwalającą wjechać kolejką z Kuźnic. Rozciąga się ona przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową. Swój początek ma w Kuźnicach, przy budce TPN – tam właśnie trzeba za każdym razem zakupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Natomiast w przypadku, kiedy mamy w planach nieco dłuższą wycieczkę, zapewne warto będzie, jeśli weźmiemy pod uwagę szlaki z Kasprowego. Można stamtąd wyruszyć na :
- Giewont,
- Czerwone Wierch,
- do Doliny Pięciu Stawów,
- w okolice Świnicy,
- na Zawrać,
- oraz Orlą Perć.
Jak widać, jest bardzo wiele możliwości, powinno się jednak pamiętać, iż wbrew pozorom Tatry są dosyć wymagające góry. Z tego względu ważne jest odpowiednie przygotowanie, zanim wybierzemy się na wycieczkę w to piękne miejsce – chodzi głównie o dobre buty trekkingowe, przeznaczone do chodzenia po górach. Warto też zabrać ze sobą kijki trekkingowe; ułatwiają one strome podejście.
15 propozycji wycieczek na Kasprowy Wierch – lista
- Na Kasprowy z Hali Gąsienicowej – jest to najłatwiejsza i najkrótsza pętla prowadząca na Kasprowy Wierch. Posiada piękne widoki na Dolinę Gąsienicową.
- Wokół doliny Kondratowej – trasa jest połączeniem Kasprowego Wierchu z przejściem graniowym, który przebiega przez Suche Czuby. Jej najbardziej trudny odcinek to trawers Suchych Czub.
- Wokół Doliny Kondratowej : z Kasprowego na Giewont – ta trasa jest po prostu rozrzeżoną wersją wycieczki opisanej powyżej. Ma dodatkowe dwa szczyty – są nimi dwutysięczny Kopa Kondracka, a także Giewont. Wejście na Kopę Kondracką nie powinno przysparzać nikomu kłopotów, jeśli jednak chodzi na wspinanie się na Śpiącego Rycerza, wymaga to znacznie większej uwagi.
- Z Doliny Kondratowej – z Kasprowego na Giewont i Regle – jest to wyjątkowo atrakcyjna wycieczka za sprawą włączenia do jej trasy partii reglowych – jednak należy też do najbardziej wymagających. Ze względu na fakt, iż suma przwyższeń przekracza długość 2 km, potrzebna jest tutaj pewna kondycja.
- Z Giewontu przez Kasprowy Wierch na Halę Gąsienicową– mając na uwadze łączną długość tej trasy i pewne trudności można polecić ją turystom, którzy reprezentują poziom średniozaawansowany. Początkiem wycieczki jest Giewont, potem wchodzi się na Kopę Kondracką i szlakiem graniowym przez Suche Czuby dociera się do Kasprowego Wierchu.
- Z Kasprowego Wierchu na Liliowe – zalicza się do niezbyt długich i nietrudnych wycieczek przedstawiającej widoki roztaczające się na otoczenie Doliny Gąsienicowej. Kierując się zielonym szlakiem dochodzi się na Kasprowy. Następnie wkracza się na widokowy Beskid i Liliowe, i schodzi do schroniska Murowaniec. Droga powrotna do Kuźnic prowadzi przez dwa szlaki : żółtym przez Jaworzynkę lub zielonym przez Boczań.
- Z Kasprowego Wierchu na Liliowe oraz Nosal – jest to wydłużenie poprzednio przedstawionej propozycji o szczyt Nosal. Trasa zaczyna się od zdobycia Kasprowego zielonym szlakiem, potem trzeba skierować się na widokowy Beskid i Liliowe, i schodzi się do schroniska Murowaniec. Później trzeba kierować się niebieskimi oznaczeniami, czyli szlakiem, który prowadzi przez Boczań. Nie schodzi się jednakże do Kuźnic, lecz ku Nosalowej Przełęczy ;po półgodzinnym podejściu dociera się do Nosala.
- Z Gęsiej Szyi na Kasprowy Wierch – zalicza się do połączenia szlaków rzadkich, będących jednocześnie bardzo oryginalnymi. Ma swój początek w Wierch Porońcu, można dojechać do niego busem z Zakopanego. Szerokim chodnikiem dochodzi się na Rusinową Polanę – jest to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Tatrach. Później trasa prowadzi przez Gęsią Szyję – roztacza się z niej atrakcyjny widok na Tatry Wysokie.
- Ze Świnickiej Przełęczy na Kasprowy – ta pętla z Kuźnic umożliwia na pokonanie głównej grani Tatr od Świnickiej Przełęczy na Kasprowy Wierch.
- Z Zielonej Doliny Gąsieniciwej do Doliny Kondratowej – jest zalecana dla średniozaawansowanych turystów. Przemierzając tę trasę, należy liczyć się z małymi trudnościami na Czarnym Szlaku pod Świnicką Przełęczą i na czerwonym szlaku przez Suche Czuby. Dzięki tej trasie zyskujemy możliwość, aby poznać Zieloną Dolinę Gąsienicową, a także wzięcia udziału w wędrówce widokowym grzbietem na Przełęcz pod Kopą Kondracką.
- Z Czerwonych Wierchów przez Suche Czuby na Kasprowy – trasa zaliczana do długich. Rozpoczyna się od pokonania całej Doliny Kościeliskiej. Nieopodal na schroniska obiera się zielony szlak na Ciemniak przez Dolinę Tomanową, następnie zdobywamy inne szczyty w masywie Czerwonych Wierchów. Później przechodzimy przez Suche Czuby na Kasprowy Wierch.
- Granią Tatr Zachodnich – należy do długich wycieczek, prowadzących Czerwonym Szlakiem od Ciemniaka po Przełęcz Liliowe, oddzielającej Tatry Zachodnie od Wysokich. Jest połączeniem Czerwonych Wierchów, Suchych Czubów, Kasprowego Wierchu i Beskidu.
- Z Małołączniaka na Kasprowy Wierch – aby dostać się na grań Kasprowych Wierchów, trzeba wydostać się Miętowym Szlakiem przez Przysłop Miętusi i Kobylarzowy Żleb, pokonywany za pomocą łańcuchów. Następnie, trasa prowadzi przez Małołączniak oraz Kopę Kondracką, po czym następuje kontynuacja wędrówki granią przez Suche Czuby na Kasprowy Wierch.
- Z Kasprowego Wierchu na Świnicę – dominującą w tej części Tatr Świnica dla wielu piechurów jest najbardziej interesującym celem. Niestety, występują tu już znaczne problemy z wejściem na szczyt – z tego powodu prawie całą trasa powyżej Świnickiej Przełęczy posiada ciągi łańcuchów.
- Z Kościelca na Kasprowy Wierch – prowadzi przez dwie odnogi Doliny Gąsieniciwej. Jest ona rozdzielona Granią Kościelców – Czarną oraz Zieloną. Następnie, poprzez Murowaniec docieramy do Czarnego Stawu Gąsieniciwego, skąd kierujemy się grań Czarnego Kościelca, po czym na Przełęcz Karb.