Karpaty – podział

karpaty podział

Karpaty zajmują powierzchnie ponad dwustu tysięcy kilometrów kwadratowych, a dokładnie dwustu dziewięć tysięcy kilometrów i tym samym należą do jednego z najdłuższych łańcuchów górskich na terenie Europy. Rozciągają się naprawdę szerokim łukiem o długości dokładnie tysiąca trzystu metrów kwadratowych pomiędzy brzegami Dunaju, a więc jednej z największych rzek, jakie można spotkać w tej części kontynentu.

Struktury tych gór sięgają jednak nieco dalej, na skalę niemal połowy kontynentu europejskiego. Warto wiedzieć, że Karpaty znajdują się na terenie niemal siedmiu europejskich państw. Ponad pięćdziesiąt pięć procent powierzchni tych gór zajmuje terytorium państwa Rumunia ze stolicą w Bukareszcie. W dalszej kolejności warto odnotować, że siedemnaście procent powierzchni Karpat znajduje się na terytorium państwa Słowacji ze stolicą w Bratysławie. 

Dziesięć procent powierzchni Karpat znajduje się na terytorium państwa Ukraina ze stolicą w Kijowie, a nieco ponad dziewięć procent znajduje się w Polsce. Z kolei około ośmiu procent można znaleźć na terytorium państwa Węgier, ze stolicą w Budapeszcie, a także na terytorium państwa Austrii ze stolicą w Wiedniu oraz na terenie państwa Czech ze stolicą w Pradze. 

Podstawowy podział Karpat

Karpaty dzielą się przede wszystkim na Karpaty Południowe, Karpaty Wschodnie i Zachodnie. Podział ten jest jednak bardzo szczegółowy, dlatego też może przyprawić wielu kłopotów, wszystkim tym którzy dopiero po raz pierwszy mają zamiar wybrać się na górską wyprawę. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy przewodnika górskiego. 

W skład Karpat Zachodnich wchodzą Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Centralne Karpaty Zachodnie oraz Wewnętrzne Karpaty Zachodnie. W skład Karpat Południowo-Wschodnich wchodzą Zewnętrzne Karpaty Wschodnie i Wewnętrzne Karpaty Wschodnie oraz Karpaty Południowe, Wyżyna Transylwańska oraz Góry Zachodniorumuńskie. To wszystko sprawia, że sam geograficzny podział Karpat może stanowić nie lada problem zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy są nieco mniej zorientowali w tej góralskiej terminologii. Z kolei Karpaty Zewnętrzne mają charakter gór średnich oraz mają budowę płaszczowinową, jak również zbudowane są w głównej mierze z piaskowców i zlepieńców, czyli mniej odpornych pozostałości z okresu kredowego i paleogenu. 

Warto wspomnieć, że w skład Zewnętrznych Karpat Zachodnich wchodzą pasma Beskidów Zachodnich,  Beskidów Środkowych, oraz Karpat Austriacko- Morawskich, Karpat Środkowomorawskich.  Warto odnotować, że w skład Beskidów Zachodnich wchodzą takie szczyty górskie jak Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Śląski, Beskid Mały, Kotlina Żywiecka, Pasmo Pewelsko- Krzeczowskie, Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie, Beskid Żywiecko-Kysucki i Beskid Żywiecko-Orawski, Działy Orawskie, Góry Kysuckie i Magura Orawska.

Karpaty Południowe z kolei to najbardziej wyniosła i zwarta część całego łuku. Zbudowane są w głównej mierze i przede wszystkim ze skał krystalicznych i metamorficznych, co pozwala mieć pewność, że są wykonane z czegoś naprawdę trwałego. Najwyższych szczytem w Karpatach Południowych jest Moldoveanu położone na terytorium państwa Mołdawia o wysokości dwóch tysięcy pięciuset czterdziestu trzech metrów. 

Parki Narodowe na terenie Karpat w Polsce 

W naszym kraju Karpaty zajmują ponad dziewiętnaście tysięcy, a dokładnie dziewiętnaście tysięcy sześćset kilometrów kwadratowych. Karpaty w Polsce stanowią zatem około sześciu procent ogólnego powierzchni naszego kraju. Osiemdziesiąt osiem procent terytorium znajduje się na terenie naszego kraju, to tak zwane Karpaty Zachodnie, natomiast pozostała część poza granicami naszego kraju to Karpaty Wschodnie. Według mapy Karpaty są wyraźnie zarysowane

Warto odnotować, że na terenie Karpat znajduje się kilka niezwykle popularnych w Polsce Parków Narodowych. Najbardziej znanym Parkiem Narodowym w Polsce jest Tatrzański Park Narodowy, gdyż to jedyny w Polsce park o charakterze wysokogórskim. 

Kolejnym z nich, o którym warto wspomnieć jest Babiogórski Park Narodowy. W granicach tego parku oprócz Tatr, znajduje się również Babia Góra, o wysokości tysiąca siedmiuset dwudziestu pięciu metrów. Warto jednak pamiętać, że Babia Góra w głównej mierze słynie z częstej zmiany pogody, zarówno latem, jak i zimą, dlatego należy mieć to na uwadze. Tym bardziej że właśnie w zimie szczytowe partie są bardzo oblodzone i wchodzenie w górę jest szczególnie niezalecane. 

Równie ciekawy jest Górczański Park Narodowy, w którym elementem charakterystycznym jest specjalna jaszczurka o nazwie salamandra, która co oczywiste jest szczególnym symbolem tego parku. Najczęściej można ją zobaczyć po deszczu, dlatego też turyści nazwali ją deszczowa jaszczurka. Zwierzęta te znajdują się pod specjalną ochroną, jednak można je zobaczyć na własne oczy jednakowo wiosną, latem oraz na początku jesieni. 

Następny jest Pieniński Park Narodowy, którego najcenniejszym nabytkiem jest Masyw Trzech Koron oraz Pieninki, Pieniny Czorsztyńskie oraz Pieniński Przełom Dunajca. Dla turystów udostępniony specjalny szlak o długości ponad trzydziestu pięciu kilometrów. To wszystko sprawia, że turyści w każdym wieku znajdą w tym parku coś dla siebie, przygotowano galerie widokowe w Sokolicy i na Trzech Koronach 

Równie interesujący jest Bieszczadzki Park Narodowy, na którego terenie znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt Polski położony przy granicy z Ukrainą, czyli Opołonek, o wysokości tysiąca dwudziestu ośmiu metrów nad poziomem morza.  Park jest jednym z tych najbardziej znanych, a szczególną popularnością w naszym kraju cieszy się, głównie z powodu na występujące tylko tam połoniny, czyli wysokogórskie trawy i łąki. Zdaniem fachowców to najdzikszy teren w Polsce, zasiedlany przez gatunki, które są na liście tych szczególnie zagrożonych, w innych częściach naszego kontynentu. Chodzi tutaj w głównej mierze o niedźwiedzie, żbiki, wilki oraz rysie. Mimo tak wielu przeciwności Park ten nadal każdego roku cieszy się dużą liczbą odwiedzających, którzy każdego roku zachwycają się nad wyjątkowością tego miejsca nie tylko w skali kraju, ale być może nawet również całej Europy.