Bieszczady atrakcje turystyczne. 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Bieszczady atrakcje turystyczne

Wśród miłośników krajowej turystyki funkcjonuje odwieczny, podstawowy dylemat – morze czy góry? Ci, którzy zdecydowanie wolą aktywny wypoczynek i długie, piesze wędrówki w otoczeniu górskich krajobrazów mogą wybierać między przeszło kilkudziesięcioma pasmami górskimi położonymi na terenie Polski. Wybór bez wątpienia niełatwy, my jednak zachęcamy, aby wybrać się w Bieszczady. Co warto tam zobaczyć?

  • Bieszczadzki Park Narodowy
  • Wodospad Szepit
  • Ustrzyki Dolne
  • Jezioro Solińskie
  • Tarnica
  • Bieszczadzka Kolejka Leśna
  • Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku
  • Klasztor Karmelitów Bosych
  • Rezerwat Przyrody Sine Wiry
  • Park Gwiezdnego Nieba

Bieszczady – na krańcu Polski

Bieszczady to pasmo górskie położone w Karpatach. Znajduje się na terytorium trzech państw – Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Do Polski należy część Bieszczad Zachodnich i położona jest na południowo-wschodnim krańcu naszego kraju. Bieszczady to historycznie obszar mieszania się wielu kultur i narodów, nie tylko Polaków, ale także Rusinów, Ukraińców, Łemków czy Wołochów. Dzięki połączeniu pięknego krajobrazu oraz zabytków kultury zamieszkujących je ludów, Bieszczady stanowią wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski, którego nie wolno pominąć żadnemu amatorowi górskich wędrówek.

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady?Jedną z pierwszych kwestii, jakie przyjdą nam do głowy, gdy podejmiemy decyzję o obraniu tego kierunku naszej wakacyjnej podróży będzie pytanie, gdzie jechać w Bieszczady pierwszy raz? Odpowiedź nie jest prosta, bowiem możliwości jest wiele i naprawdę trudno dokonać wyboru. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić ofertę turystyczną regionu i wybrać najciekawsze możliwości, a z pewnością będzie to niezapomniany wyjazd. Do tego nie będzie to wyjazd ostatni – zakochanie w Bieszczadach gwarantowane, a przecież pozostawiliśmy przed sobą jeszcze wiele miejsc, których nie udało nam się odwiedzić za pierwszym razem. 

Miejsca w Bieszczadach, które koniecznie musisz zobaczyć

Aby ułatwić wybór przygotowaliśmy 10 propozycji dla osób, które będą pierwszy raz w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bez wątpienia perła w turystycznej koronie Bieszczad. Czwarty co do wielkości park narodowy w Polsce oferuje niewiarygodne krajobrazy, których próżno szukać gdzie indziej. Długie wędrówki i górskie wspinaczki w otoczeniu piękna przyrody to zdecydowanie najlepsze co może nas tam spotkać.

 Wodospad Szepit

Wodospad na potoku Hylaty, znany również jako Szepit, to jedna z krajobrazowych pereł Bieszczadów. Ma około 8 metrów wysokości i uważany jest za najwyższy bieszczadzki wodospad. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia i dość łatwe do osiągnięcia – czeka nas niecałe 1,5 km marszu wytyczoną ścieżką.

Ustrzyki Dolne

W ramach chwili wytchnienia od piękna przyrody (o ile urokliwych krajobrazów Bieszczad można mieć dość choć przez chwilę) warto odwiedzić również Ustrzyki Dolne. Zwłaszcza zimą warto tam zajrzeć, ponieważ czekają na nas wówczas nie tylko zabytkowe obiekty, ale również wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe oraz biegowe – idealne miejsce dla fanów narciarstwa!

Jezioro Solińskie

Ci, którzy nie do końca pogodzili się z wyborem między górskimi wędrówkami a wypoczynkiem nad wodą powinno udać się nad jezioro solińskie. Utworzony w latach 60. XX wieku sztuczny zbiornik wodny stanowi doskonałe miejsce do spokojnego wypoczynku – na całym jeziorze obowiązuje strefa ciszy, co oznacza, że nie uświadczymy tam łodzi z napędem silnikowym. Będąc nad jeziorem warto również odwiedzić zaporę w Solinie, która jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce.

Tarnica

Tarnica jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów, więc amatorzy wielokilometrowych, górskich wędrówek szczególnie powinni mieć na uwadze, że ich wyprawa w Bieszczady powinna uwzględniać zdobycie tego szczytu. Szczyt położony jest na wysokości 1346 m n.p.m. toteż nie powinien on stanowić wyzwania nawet dla mniej wprawnych turystów.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Na trasie naszej wyprawy nie może zabraknąć przejażdżki kolejką leśną – szczególnie, jeśli decydujemy się na rodzinny wyjazd wraz z dziećmi. Wąskotorowa kolejka zbudowana w końcówce XIX wieku to bez wątpienia atrakcja, która połączy pokolenia. Kursuje na trasach Majdan-Przysłup-Majdan lub Majdan-Balnica-Majdan od maja do października, dlatego chcąc skorzystać z tej atrakcji należy pamiętać, by właśnie wtedy zaplanować wyjazd. 

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Położona w miejscowości Smolnik zabytkowa cerkiew pochodząca z końca XVI w. Drewniana świątynia, która pod względem architektonicznym reprezentuje typ bojkowski, jest ostatnią tego typu budowlą zachowaną w Bieszczadach (a jedną z trzech w całym kraju). Unikalna architektura sprawiła, że obecnie cerkiew znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powstała jako świątynia prawosławna, by wkrótce stać się cerkwią grekokatolicką, aktualnie natomiast cerkiew jest filialnym kościołem parafii rzymskokatolickiej.

Klasztor Karmelitów Bosych

Ruiny karmelickiego klasztoru położone w Zagórzu to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Powstał w XVIII wieku a już w 1822 roku został spalony – według krążących legend przyczyną pożaru miała być kłótnia jednego z zakonników z przeorem. Jak było naprawdę? Tego być może będzie miał szansę dowiedzieć się ten, kto się tam wybierze. Od położonego nieopodal parkingu czeka nas kilometr pieszej wędrówki, by dotrzeć do ruin.

Rezerwat Przyrody Sine Wiry

Sine Wiry są rezerwatem krajobrazowym położonym u przełomu doliny rzeki Wetliny. Dotarcie na miejsce z wyznaczonego parkingu zajmuje mniej niż godzinę, a widoki są warte tego wysiłku. Szum wody i widok progów skalnych na rzece w otoczeniu zieleni drzew to nagroda dla turysty, który zdecyduje się tu zajrzeć.

Park Gwiezdnego Nieba

Spokój jaki panuje w Bieszczadach sprawia, że to również miejsce dla tych, którzy lubią chodzić z głową w chmurach. Gdy jednak nadejdzie noc, a chmur na niebie nie będzie warto wciąż patrzeć w niebo, ponieważ to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie niebo jest na tyle ciemne, że bez trudu można obserwować gwiazdy. Właśnie dla takich osób powstał Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady. Na wizytę w Parku trzeba się wcześniej umówić oraz liczyć na pogodę sprzyjającą gwiezdnym obserwacjom, ale jeśli nam się poszczęści, to efekt z pewnością będzie wart naszej cierpliwości.