Niezwykłe torfowisko pod Zieleńcem

torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko – już sama nazwa kojarzyć się może z mitycznymi legendami, które owiane są mroczną tajemnicą. Czy ktoś jednak pomyślałby o tym, aby takie miejsce zobaczyć na własne oczy? Że jest ono dostępne na terenie Polski i można poczuć się tam naprawdę wyjątkowo? Tak właśnie jest. Torfowisko pod Zieleńcem to miejsce pełne naturalności, które koniecznie warto poznać, aby przekonać się jak wygląda przyroda, która nie została jeszcze poddana działaniu ludzkiemu.

Nietuzinkowa sceneria przed oczami

Udając się w Góry Bystrzyckie, gdzie znaleźć można to właśnie miejsce, nie można zapomnieć o jednej rzeczy – oto rezerwat, gdzie panują ściśle określone zasady.Nie ma tu mowy o tym, aby cokolwiek zniszczyć. Jednak, czy komukolwiek przyszłoby to do głowy, widząc taką nietuzinkową scenerię przed sobą? Czerwony kobierzec rozciągający się na długiej połaci zrobił już wrażenie na niejednej osobie, która nawet nie spodziewa się tego, co zobaczy tu na własne oczy. Żadne zdjęcia nie oddają tego piękna, które czeka na wszystkich zniecierpliwionych.

Gdzie szukać Rezerwatu Torfowisko Pod Zieleńcem?

Należy udać się na zachodnie zbocze Beścia, na wysokość 760 m n.p.m. To właśnie to miejsce, które uważane jest za serce Gór Bystrzyckich, gdzie przyroda stawia czynny opór sile człowieka. Warto dodać, że cały rezerwat zajmuje ok. 232 ha, więc jest to naprawdę całkiem spory kawałek ziemi do zobaczenia. Kto wie, może ktoś będzie chciał jeszcze kiedyś tu przyjechać, zachwycony pięknem tego miejsca.

Wycieczka na torfowisko

Rezerwat przyrody Torfowisko Pod Zieleńcem dostępne jest przez cały rok. Kiedy najlepiej tam pojechać? Tak naprawdę można jechać tam o każdej porze roku. Tylko że zimą będzie tam bardzo mało do zobaczenia. Tzn. nadal będzie można obserwować piękną naturę leżącą dookoła. Warto jednak napomknąć o tym, że wiosną  na torfowisku kwitnie piękna wełnianka. Gdzie okiem nie sięgnąć, będzie można obserwować biały puch, który będzie rozciągał się dookoła. Wrażenia widokowe niesamowite. Nie zabraknie jednak czerwonawych odcieni po drodze. Jeżeli ktoś byłby ciekaw, co to jest, to rosiczki. Ich kolor jest niesamowity. Rosiczki oczekują na owady, których również tutaj nie brakuje.

Czego można spodziewać się latem? Dużej ilości mchów, jakie zalegają na tutejszych torfowiskach. Nie można powiedzieć, że ma się do czynienia z jednym, przeważającym kolorem, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Przy sprzyjającej aurze, letni spacer na torfowisku okaże się naprawdę wielką przyjemnością dla każdej osoby. Jesień to moment, kiedy natura powoli idzie „spać”. Wszystko dookoła się zmienia i tutaj jest tak samo. Spacerując po wyznaczonych ścieżkach, można obserwować mnogość ciepłych, jesiennych kolorów.

Dojazd do Torfowiska

Całkiem możliwe, że nawet trasa na Kasprowy Wierch nie pozostawi tak pięknych wspomnień w głowie. Skoro więc już ktoś planuje tutaj wycieczkę, powinien mieć świadomość, jak dojechać do tego miejsca. Aby to się udało, należy dojechać do Dusznik Zdrój. Chociaż, z drugiej strony można również kierować się na Zieleniec. Wszystko przez to, że Torfowisko znajduje się pomiędzy tymi dwoma miejscowościami. Należy jednak wykazać się nie lada uwagą. Pomimo tego, że trasa nie jest zła i jest solidna, należy uważać na dużą ilość zakrętów, jakich po drodze nie będzie brakować.

Do samego torfowiska można dojechać własnym samochodem, autobusem lub też na pieszo. Każda osoba ma do wyboru dla siebie odpowiednią opcję. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że liczba autobusów jest niewielka, więc na powrotny kurs nie można się spóźnić. Żeby się nie okazało, iż następny bus będzie następnego dnia. Można myśleć o powrocie pieszym, ale to zależy jż od kondycji poszczególnych osób.

Wejście na teren rezerwatu

Wejście na teren rezerwatu znajduje się koło przystanku autobusowego. Najłatwiej powiedzieć, że są dwie ścieżki – na prawo oraz na lewo. Która będzie najlepszą opcją? Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Wszystko przez to, że jedna ze ścieżek jest krótsza, ale należy spodziewać się naprawdę stromego podejścia. Nie każda osoba będzie sobie w stanie z tym poradzić. Druga jest dłuższa, ale przejście nią będzie zdecydowanie bardziej przyjemniejsze. Niezbędne informacje, która ścieżka jest którą, znaleźć można na samym wejściu i w internecie, zwracając uwagi na oznaczenia szlakowe. Co jest ważne – każda z tych ścieżek prowadzi do miejsca docelowego.

Czego można spodziewać się na Torfowisku po Zieleńcem?

Skrzata Torfika, który jest miejscem, gdzie w bliskiej okolicy znaleźć można drewnianą wieżę widokową. Jednak warto upewnić się, że wchodzenie na nią jest dozwolone, ponieważ jeszcze do niedawna odbywał się jej remont. Jeżeli tak, to koniecznie warto wdrapać się na samą górę, aby móc podziwiać fantastyczne widoki z góry. Będą na pewno zapierać dech w piersiach.

Z jaka roślinnością będzie się miało do czynienia na terenie rezerwatu? Przeróżną. Trochę tego jest i na pewno bystre oczy będą w stanie wypatrzeć co ciekawsze gatunki. Nie brakuje tu na pewno torfowców. Jak łatwo się domyślić, są one bardzo dla terenów o takim charakterze. Ciekawostką jest to, że korzenie tej rośliny mogą mieć do 8,5m długości. Przy czym nad samą powierzchnię wystaje jedynie 30 cm samej rośliny.

Spacerując po torfowisku będzie można spotkać się z licznymi tablicami informacyjnymi, jakie odnoszą się m.in. do tutejszej roślinności. Warto się przy nich zatrzymać, ponieważ to naprawdę cenne źródło wiedzy. Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy z zaskoczeniem mogą odkryć kosodrzewinę, wspomniane wyżej wełnianki i rosiczki. Jest tego naprawdę dużo. Warto mieć przy sobie aparat, aby móc wykonywać po drodze niesamowite zdjęcia.

Czas przejścia po rezerwacie

Przejście całego rezerwatu, wolnym spacerkiem zajmuje ok. 1,5h. Za wejście na teren rezerwatu nie trzeba nic płacić. Trzeba jednak z szacunkiem podejść do tego, co będzie się widziało dookoła. Ze względu na zmiany klimatyczne możemy za niedługi czas nie mieć możliwości podziwiania tego miejsca, które zachywyca swoim niecodziennym widokiem.