Dolina ku dziurze na wyprawie z dzieckiem

dolina ku dziurze

Rozmyślasz cały czas nad tym, będąc w Zakopanem, gdzie zabrać swoją rodzinę z małymi dziećmi na wędrówkę? Idealnym rozwiązaniem jest Szlak Dolina ku Dziurze. Jest to również idealny pomysł na wycieczkę dla osób, które nie są gotowe na długie trasy. Aby się jeszcze bardziej przekonać, przeczytaj poniższy artykuł.

Dolina ku Dziurze — co to za szlak w polskich górach?

Szlak Doliną ku dziurze jest bardzo łatwym szlakiem turystycznym w Tatrach. Dzięki temu nadaje się idealnie na wyprawy całą rodziną, czyli również z dzieckiem. Nachylenia terenu nie są duże oraz w upalne dni dzięki drzewom trasa do Doliny ku Dziurze jest w cieniu. Średni czas przejścia to trzydzieści minut. Na samym końcu trasy znajduje się wejście do jaskini Dziura. Sama ścieżka jest dosyć kamienista, jednak idąc powoli, nie jest to żadną przeszkodą. Nie ma możliwości wędrować dalej, ponieważ jest to droga tylko do wcześniej wspomnianej jaskini. Należy wrócić tą samą trasą. Jednak poprzez swoją łatwość oraz florę przyrody, jest idealnym miejsce dla rodzin z dziećmi.

Trochę informacji o samej dolinie

Dolina ma około 1,6 km długości i jest otoczona górami o wysokości ponad 1377 m, m.in. masyw Sarniej Skały. Ma powierzchnię około 85 hektarów. Dolina leży pomiędzy górami Spaleniec, Sarnią Skałą i Grześkówki. Dolina opada z południa na północ od około 1377 metrów do 897 metrów. Przepływa przez nią Potok ku Dziurze. Dolina otwiera się w zakopiańskiej dzielnicy Spadowiec w pobliżu szlaku turystycznego Droga pod Reglami. Dolina leży powyżej i poniżej granicy lasu, w górnej części porośnięta jest kosodrzewiną, a w dolnej części, lasem iglastym. Dolina jest ostoją wielu gatunków ssaków i ptaków. 

Dolina ku Dziurze trasa — jej przebieg w praktyce

Wejście na szlak turystyczny jdo Doliny ku Dziurze jest bezpłatne oraz dostępny dla każdego poza psami. Została oznaczona jako niebieski szlak turystyczny w Tatrzańskim Parku Narodowym. Nie ma co się martwić, że człowiek się zgubi po drodze. Wszystko zostało dobrze oznaczone według znaków. Wystarczy za nimi podążać. Płynący potok sprawia, że marsz odbywa się w bardzo przyjemnym miejscu. Niesie to ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim działa uspokajająco oraz odprężająco. Do tego dochodzi śpiewanie ptaków (w zimę niekoniecznie). Podczas upalnego lata tutaj można zaczerpnąć chłodu. Temperatura jest dużo niższa niż na pozostałych szlakach. Wynika to z bujnej roślinności oraz naturalnego położenia tego miejsca. Nie ma tutaj możliwości poruszać się wózkiem dziecięcym.

Najlepiej jest jak jedno z rodziców, trzyma dziecko, bądź samo powolutku spaceruje. Po średnio dwudziestu pięciu minutach spokojnego spaceru dotrzesz pod jaskinię. Z takich ciekawostek — jest to najbliżej położona jaskinia Zakopanego. Często jest nazywana Jamą Zbójecką. Wiąże się z tym legenda, jednak więcej o tym w kolejnym akapicie. Zauważalny jest krótki przedsionek przy samym wejściu do jaskini. Niebezpiecznie jest schodzić w trakcie deszczu, ponieważ skały są tak śliskie, że łatwo o upadek. Jest dosyć stromo w dół. Warto trzymać się skał, które znajdują się po lewej stronie. Sama jaskinia ma sto osiemdziesiąt metrów, jednak do zwiedzania udostępniono pięćdziesiąt metrów. Na samym dole znajduje się wykop, który został zasypany. Można powiedzieć, że jest to dzieło geologów.

Chcieli sprawdzić, jak duża jest ta jaskinia oraz czy łączy się z innymi jamami. Nie jest ona oświetlona, więc decydując się na zejście do jaskini, należy się odpowiednio przygotować. Mowa o zabraniu ze sobą jasnej latarki oraz butów nieprzemakalnych. Może się zdarzyć, że trochę wody się zgromadzi na samym dnie.

Legenda o zbójniku…

Większość ciekawych miejsc ma swoją legendę. Tak jest również w tym przypadku. W XIX wieku istniał zakopiański zbójnik Wojtek Mateja. Właśnie we wcześniej opisywanej jaskini posiadał swoją kryjówkę na skarby, które okradał. Miał tajemniczą siłę, aby plądrować mieszkańców Zakopanego oraz wędrowców, którzy przebywali w tej pięknej miejscowości. Co ciekawe, to zaręczył się Katarzynie. Wielu góralów ubiegało się o jej względy. Józef Stolarczyk, ówczesny proboszcz Zakopanego, cały czas im robił kazania, że bez ślubu tak dalej nie mogą żyć. Przez dłuższą chwilę rozrabiał bez konsekwencji. Odważył się nawet okradać księży. Zamordował nawet człowieka, aby okraść jego dom/ Jednak pewnego dnia wszyscy mieszkańcy Zakopanego się zmobilizowali oraz wspólnymi siłami schwytali złodzieja. Postanowili, że tak dłużej być nie może. Ostatecznie udało się go schwytać. Skazano go na dziesięć lat więzienia. Zachorował w więzieniu. Wiele razy próbował uciec z tego miejsca. Po tym fakcie zmarł.

Postaw na szlak Doliny ku Dziurze

Jeśli dobrnąłeś, do tego momentu, to znaczy, że ten artykuł cię zaciekawił. Jest to idealny szlak w naszych, polskich górach dla osób, które chcą zacząć wędrówkę w góry. Łatwość oraz możliwość zabrania swoich dzieci, sprzyja temu, aby właśnie ten niebieski szlak turystyczny wybrać. Niedaleko znajdują się parkingi, więc nie ma problemu z dojechaniem do tego miejsca samochodem. Flora sprzyja odprężeniu. Szum potoku górskiego jest rajem dla uszu. Możliwość zwiedzenia jaskini daje poczucie satysfakcji (nagroda za przejście szlaku). Sama legenda, która jest powiązana z tym miejscem, jest bardzo interesująca. Jeśli te argumenty cię przekonały, to podstaw koniecznie na ten szlak turystyczny.