Wysoka Kopa w Górach Izerskich

Wysoka Kopa

Choć w rankingu na najbardziej popularne i najchętniej odwiedzane pasmo górskie Góry Izerskie przegrywają z Górami Świętokrzyskimi oraz Karpatami, to bynajmniej nie jest to równoznaczne z faktem, że planując trekking w pięknych okolicznościach przyrody należy omijać je szerokim łukiem. To właśnie tutaj bowiem na piechurów z całej Polski (i nie tylko) czeka słynna Wysoka Kopa, która jest najwyższym szczytem plasującym się dokładnie na 10 miejscu na słynnej liście jaką niewątpliwie jest Korona Gór Polskich.

Co warto wiedzieć o Górach Izerskich wybierając się w tamte rejony i który szlak prowadzący na Wysoką Kopę jest najbardziej polecany dla młodszych, jak i starszych piechurów? Wszystkiego dowiesz się właśnie z dzisiejszego artykułu. 

Góry Izerskie: pasmo pełne niespodzianek 

Nie należą może do najwyższych, ale powiedzmy sobie szczerze: nie samymi wysokimi szczytami amator górskich wycieczek żyje. Izery, a właściwie Góry Izerskie mają jednakowoż dużo do zaoferowania, a fakt, że są one najzimniejsze i najbardziej tajemnicze ze wszystkich dodaje im niewątpliwego uroku. Nic więc dziwnego, że jest to kierunek chętnie wybierany do uprawiania turystyki rodzinnej. 

Pasmo górskie rozciągające się pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój współdzielimy z naszymi czeskimi sąsiadami i to właśnie dzięki temu podczas jednego wyjazdu można odkryć dwa, równie fascynujące oblicza Gór Izerskich. Na odwiedzających czekają tu liczne, niezbyt skomplikowane trasy, które można pokonać także z wózkiem dziecięcym, Główny Szlak Sądecki im. dr. Mieczysława Orłowicza, kolejka gondolowa ze stacją na samym szczycie Stogu Izerskiego, polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba, surowy klimat przypominający klimat piętra subalepjskiego, a także słynna Wysoka Kopa czyli najwyższe wzniesienie Gór Izerskich znajdujące się na wysokości 1126 m n.p.m. 

Wysoka Kopa – jaki szlak wybrać? 

Odwiedzenie Wysokiej Kopy to dla wielu odwiedzających Góry Izerskie obowiązkowy punkt wycieczki. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – bezleśny szczyt, który swój nietypowy wygląd „zawdzięcza” klęski ekologicznej mającej miejsce na tych terenach w latach 80 XX wieku jest uważany za jeden z najlepszych punktów obserwacyjnych (zwłaszcza przy dobrej pogodzie). Jak dostać się na szczyt Korony Gór Polskich? Dobra wiadomość dla wszystkich chcących wybrać się na to wzniesienie jest taka, że na Wysoką Kopę prowadzi niejeden szlak.  Wysoka Kopa – szlak poporawdzi nas przez te piękne tereny.

Na najdalej wysunięty za zachód szczyt Korony Gór Polskich w zasadzie nie ma żadnego oznakowanego szlaku turystycznego, nie oznacza to jednak, że trzeba w tym przypadku improwizować i ryzykować własne bezpieczeństwo oraz zdrowie planując freestyle’ową trasę z prawdziwego zdarzenia. Wariantów na wejście jest co najmniej kilka, tak więc każdy (niezależnie od swojego stopnia zaawansowania wspinaczkowego) będzie w stanie znaleźć opcję idealną dla siebie. 

Na najwyższy szczyt możesz dostać się pokonując np.: 

  • żółty i czerwony szlak prowadzący z Rozdroża Izerskiego znajdującego się na wysokości 769 m n.p.m., który następnie prowadzi przez Rozdroże pod Kopą oraz Sine Skałki (1122 m n.p.m.);  
  • niebieskim, a także czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdrój, który przechodzi przez Polanę Izerską (963 m n.p.m.) i Rozdroże pod Kopą na wysokości 999 m n.p.m.; 
  • niebieski, zielony oraz czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby wiodący przez Rozdroże pod Zawaliskiem (1002 m n.p.m.). a także inne trasy, na których przepiękne widoki i kojący aromat natury masz gwarantowane. 

Nie tylko szlak na Wysoką Kopę – co jeszcze zobaczyć planując urlop w Górach Izerskich? 

Oczywiście nie tylko Wysoka Kopa zasługuje na uwagę w Izerach, wybierając się właśnie w to pasmo Sudetów Zachodnich warto także zaplanować inne piesze trasy, które prowadzą przez malowniczo położone doliny oraz zapierające dech w piersiach szczyty, a także poświęcić chwilę na zobaczenie słynnych atrakcji turystycznych. 

Będąc w Górach Izerskich koniecznie zobacz:

Sky Walk w Świeradowie Zdroju  

Podniebny spacer to unikalna atrakcja wznosząca się w mieście Świeradów-Zdrój, której wysokość sięga 62 metry, a roztaczające się z niej widoki pozostają w pamięci na długo (zwłaszcza, gdy okolica pokryta jest dodającym iście bajkowego klimatu śniegiem lub całą paletą barw pięknej, złotej jesieni). Imponujących rozmiarów konstrukcja z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom adrenaliny, jak i tym, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę. Na odwiedzających na wijącej się kładce o długości 850 metrów czeka ścieżka edukacyjna, a także 105-metrowa zjeżdżalnia oraz szklana platforma na samym szczycie Sky Walk. 

Smrk 

Czyli oczywiście Smrek to szczyt leżący na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, który znajduje się po czeskiej stronie tego pasma górskiego, a co za tym idzie do wspięcia się na niego konieczne jest przekroczenie granicy z czym nikt nie powinien mieć większych problemów. Najłatwiej jest się na niego dostać wybierając zielony szlak z Czerniawy-Zdroju – już po ok. godzinie marszu znajdziesz się na szczycie, gdzie dodatkowo możesz bezpłatnie wejść na wieżę widokową.  

Halę Izerską 

Jeżeli wydawało Ci się, że to Suwałki są miejscem, gdzie panują iście arktyczne temperatury, to będąc w tej części Sudetów koniecznie wybierz się na Halę Izerską, która uważana jest za najzimniejsze miejsce w Polsce ze względu na nietypowe ukształtowanie terenu. Nawet w sezonie letnim można trafić tutaj na iście mroźny dzień, niemniej jednak warto chociażby ze względu na (podobno) najlepsze naleśniki serwowane w polskich górach, które na turystów czekają w znajdującej się na hali Chatce Górzystów. 

Bobrowe Skały oraz Polanę Czarownic  

To nie lada gratka dla wszystkich wielbicieli pięknych, górskich krajobrazów, gdyż to właśnie stamtąd rozpościera się widok na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Choć na śmiałków czeka tabliczka informująca o tym, że wchodzą na górę na własną odpowiedzialność, to przeprawa po kamiennych stopniach i stalowej schodach jest tego warta, a w połączeniu z wyprawą na Babią Przełęcz, gdzie podobno dawniej odbywały się sabaty czarownic można sobie zafundować sobie dłuższy spacer wynoszący ponad 2 godziny.